top of page
רקע לאתרר.png

על התנועה


סַבָּבְּתָא היא תנועת הנוער הבין-דורית הראשונה בישראל, המחויבת לחיבור משמעותי בין הדור הצעיר לדור המבוגר. אנו מאמינים שעל ידי איחוד הדורות נוכל לטפח קהילה עמידה, חומלת ותוססת יותר לכולם.
במסגרת פעילותנו, אנו מקיימים מפגשים שבועיים בהם משתתפים צעירים וזקנים יחד בפעילויות קבוצתיות דינמיות וחווייתיות. פעילויות אלו תורמות רבות הן לנוער והן לזקנים, ומאפשרות להם ליהנות מיתרונות רבים, כגון הרחבת אופקים, פיתוח אמפתיה, הפחתת תחושות בדידות, גירוי מנטלי ועוד.
סַבָּבְּתָא משפיעה לטובה לא רק על המשתתפים בה באופן ישיר, אלא גם על הקהילה כולה. אנו תורמים לחיזוק הקשרים בין הדורות, מפחיתים את תחושות הבדידות בקרב זקנים ומעודדים שיתוף פעולה וחיבור בין כלל חברי הקהילה.
אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו ולעשות את ההבדל! ביחד, נוכל לבנות מחר בהיר יותר שבו הדורות מתאחדים, לומדים זה מזה ומתחזקים יחד.

חולצתנועהאא.png

חולצת התנועה שלנו

למה סגול? למה זהוב?

ומה מבטאת חולצת התנועה שלנו?

השרוך הזהוב בצורת קשר
אנחנו מאמינים בחשיבות הקשר עם בני גיל הזהב.

החולצה הסגולה
אנחנו מאמינים שלכל אדם - בכל גיל יש ערך סגולי – משהו שאפשר ללמוד ממנו.

ועד מנהל

החזון שלנו

סיפור ההקמה של סַבָּבְּתָא

הכל התחיל בערב שבת אחד, כמה שבועות לפני שהתחלנו את כיתה י"ב.

ישבנו קבוצת חברים מתנועת הנוער בביתו של המדריך שלנו לשעבר.

הוא דיבר איתנו על השנה האחרונה של התיכון ועל ההזדמנות להפוך אותה לשנה משמעותית יותר עבורנו ועבור הסובבים אותנו. בנוסף הוא שיתף אותנו בתחושותיו כלפי מצוקת גיל הזהב בישראל  ועל כך שהם לא מקבלים מענה ומקום בחברה.

הקריאה הזאת נגעה בנו והחלטנו לפעול. הבנו שבאמת אנו, בני ובנות הנוער, פועלים בכל מיני מסגרות ותחומים שונים, אולם דווקא עם הזקנים אין לנו שום ממשק או קשר למעט משפחה.  ניסינו להבין מה מוביל לכך? הגענו לתובנה שלכולנו יש בעיה של רתיעה מהזקנה בכלל ומזקנים בפרט. רתיעה זו מובילה לניכור כלפיהם, ומותירה אותם מרוחקים ולעיתים אף בודדים, וגורמת לבעיה חברתית עמוקה בקשר עם הדור המבוגר.

חשבנו, איך אנחנו יכולים לשנות את התופעה הזו? כיצד נוכל לפתור את רתיעת הציבור מהזקנה וכך להקל על הבדידות בקרב הזקנים?

הגענו למסקנה שהדרך תהיה ליצור חיבור בין הדורות בצורה מהנה וחווייתית; בצורה שגם בני הנוער וגם הזקנים מרגישים בנוח ושייכים למפגש זה. מתוך אותם מפגשים ייווצר חיבור בין הנוער לזקנים שיגשר על הפער שמרחיק בינינו. ואולי אף נצליח בכך לשנות את הגישה הכללית בסביבה שלנו כלפי הזקנים, שכן פתאום הציבור יסתכל על המפגש עם הזקן לא כעול או מטלה, אלא כהזדמנות לחוויה של למידה וכיף.

בעוד הרעיון טרי בראשנו יצאנו לרחובות השכונה ותלינו שלטים המזמינים את הזקנים שבשכונה למפגש חברתי יחד איתנו, בני ובנות הנוער.

לאחר כשבוע (ב- 16.9.19) התכנסנו יחד בפארק השכונתי למפגש; והיה פשוט מיוחד ומעצים! קיבלנו תגובות מדהימות מצד הזקנים וגם אנחנו יצאנו בתחושה מרוממת.

הבנו שיש לנו כאן בשורה אמיתית באשר לדרך שבה כדאי ליצור את החיבור הזה בין הדורות; ונודענו לרווחים הרבים שמקבלים הנוער והזקנים מהמפגש ומהקשר ביניהם.

אבל כדי לחולל שינוי חברתי אמיתי, אי אפשר להסתפק  בפעילות רק בשכונה שלנו.

כדי להשפיע באמת, היה עלינו לפעול בקנה מידה גדול יותר. התחלנו לעבוד על הרחבת התנועה והקמת מוקדים נוספים ברחבי הארץ. אבל היינו צריכים שם לפרויקט שלנו...

החלטנו לקרוא לו 'סַבָּבְּתָא' - מילה שמורכבת מסבא, סבתא וסבבה.

זה בדיוק מה שאנחנו עושים: הופכים את המפגש עם סבא וסבתא לסבבה!
בנוסף, קבענו שהסיסמא שלנו תהיה:
'מחוברים לדורות', שכן אנו מבקשים ליצור חיבור בן דורי משמעותי ואיתן, חיבור שישנה את האופן בו החברה כולה מתבוננת על הזקנה.

משם התחלקנו לצוותים השונים: פיתוח ארצי, יצירת תוכן, גיוס משאבים וכן הלאה.

התחלנו לעבוד ממש כמו ארגון קטן, וכך צעד אחר צעד התפתחנו והתקדמנו לעבר החלום של חברה שלמה שמצליחה לראות מעבר לאשליית הזקנה; להפוך את המפגש הבין-דורי לכיפי וחוויתי, שכולם רוצים בו בטבעיות וממנו מתעצמים.

6 בספטמבר 2019

16 בספטמבר 2019

דבר המזכ"ל

אין ספק שלהיות תנועת הנוער - גיל הזהב הראשונה בישראל הוא דבר שמסב לנו גאווה. להיות הראשונים שחלמו על קירוב בין דורות סביב פעילות חווייתית משותפת במסגרת המוכרת של תנועת נוער היא אחריות גדולה.

ליצור מציאות שבה נוער ומבוגרים מזהים את היתרונות של השני ושיחד הם מסייעים אחד לשנייה, היא זכות.

למעשה אין גיל לאדם ובפועל זו שאלה של תודעה ומצב; סַבָּבְּתָא לוקחת על עצמה לאפשר בכל גיל לרומם את התודעה למצב של נתינה והתפתחות מתמדת.

כיום החברה מתייחסת לזקנה כנטל. מתקיימים נתקים בתוך הדורות ובין הדורות. לזקנה יש פנים רבות, בני אדם בגיל מבוגר נמצאים במנעד רחב בין תלות לעצמאות חלק מהזקנים.ות חווים לא אחת תחושת חוסר אונים עד כדי אבדון. הניכור מהסביבה מותיר אותם שקופים ובודדים. אמנם בדידות היא אתגר בכל גיל אך בזקנה, בהיעדר תעסוקה עם אופק, מול אתגרי בריאות, אתגרים אישיים ומול סופיות החיים נוספים לה מימדים מגבילים ומכריעים.
(42% מבני 75 ומעלה חווים בדידות בישראל).

 

כולנו זקוקים למילה טובה, לחיוך, להתייחסות להקשבה, לתחושת אכפתיות והשתייכות. תחת קורת גג אחת סַבָּבְּתָא יוצרת מענה לצעירים.ות ולזקנים.ות ולחיבורים ביניהם.

סַבָּבְּתָא מקיימת קשר קבוע בין בני נוער ובני גיל הזהב באמצעות מפגשים חברתיים אשר בהם לומדים, משחקים ויוצרים יחד. החיבור נעשה באווירה מכילה, ומעודדת קרבה ושייכות ממשית.

אני מזמין אתכם לבוא ולהכיר את הפעילות, להיות חלק מהעשייה המדהימה המתרחשת בסניפי התנועה. בואו להיות שותפים בחזון 'סַבָּבְּתָא': ,יוצרים יחד שרשרת דורות מאהבה, להשגת היעד המיידי - הקמת סניף בכל ישוב בישראל.

שלכם,

גפן מאיר,

מזכ"ל

bottom of page